Jak vytvořit DVD s vlastním menu

S narozením Aničky jsme zakoupili kameru (ukládá na pásky miniDV) a začali natáčet. Po krátké době se pásky nahromadily - proto jsem začal video ukládat do počítače. Potom v počítači začali překážet (problém s menším diskem) a chtěl jsem je nějak uchovat - po nějaké době rozmýšlení jsem zvolil DVD. Uvedený článek - popis mých zkušeností bude o tom, jak v linuxu vytvořit DVD s vlastním menu.

Stažení videa z kamery do počítače

Používám program Kino - je docela jednoduchý na ovládání a jsem spokojen s výsledky.

 1. zapojím kameru do počítače přes FireWire rozhraní
 2. pustím Kino
 3. zvolím záložku capture, vyplním cestu kam ukládat (třeba /mnt/data/video/kazeta1/)
 4. a můžu začít zachytávat tlačítkem Capture

Na disku se mi vytvoří soubory s koncovkou DV. Místo na disku potřebné pro 1 hodinu záznamu je cca 12,4 GB.

Jo a v Kinu mám toto nastavení pro Capture: DV avi type 1, Put timestamp in File name, Write every 1 frame, Frames per file 14000, Max file size 1500 MB.

Stříhání a export videa do mpeg formátu pro DVD

No já vlastně skoro vůbec nestříhám. Používám jen základní operace jako jsou Split a Join. Pak ještě dělám titulky - třísekundová sekvence s datem natočené scény.

 1. v Kinu záložka FX
 2. Create 75 Frames (od černý do černý barvy)
 3. Video Filter: Titler, dejavu sans 48
 4. nastavím pozici: Possition and Animation (-40/-40/Right/Bottom/Right/Bottom)

A pro export videa do DVD formátu používám také Kino:

 1. zvolím záložku Export
 2. Mpeg, cesta (např. /mnt/data/video/kateza1/kazeta1 vytvoří soubor kazeta1.mpeg)
 3. File format: 8 DVD
 4. Deinterlace: YUV Deinterlace
 5. Output dvdauthor XML: Author only
 6. a tlačítko Export - to pak trvá na mém počítači docela dlouho (víc jak jednu hodinu...)

Výstupem bude jak soubor kazeta1.mpeg tak i soubor kazeta1-dvdauthor.xml, který je možné používat na vytvoření DVD struktury (jednoduše pomocí dvdauthor -d DVD_export -x kazeta1-dvdauthor.xml), s tím že vše co jsem měl v záložce Edit v Kinu jako tzv. Storyboardy (úseky s videem), tak to je ve výsledném DVD rozčleněno jako kapitoly - viz. v XML je to atribut chapters ve vob značce (jednotlivé kapitoly jsou odděleny čárkou a časy jsou ve tvaru HH:MM:SS.sss - např. 00:05:57.960).

Někomu tohle může stačit, ale mě to ne. Chci DVD menu!

Vytvoření DVD menu

K tomu používám sadu utilit z balíčku tovid. Konkrétně utilitu makemenu. Připravím si nějaký zvuk ve formátu mp3 a obrázek na pozadí ve formátu jpg (důležité jsou proporce obrázku, např. obrázek na výšku není moc dobrý..., ještě že v Gimpu je to docela snadné předělat...)

 1. makemenu -pal -background pozadi.jpg -audio zvuk.mp3 -out moje_menu "kapitola 1" "kapitola 2" "kapitola 3"
 2. po krátké chvíli se ukáže náhled - dáme q pro ukončení prohlížení
 3. a pak buď y (yes) pro vytvoření menu - to chvilku trvá, u mě cca 5 minut, asi záleží na délce mp3
 4. výsledný soubor se jmenuje moje_menu.mpg

Teď jen vytvořit to správné XML abychom mohli znovu zkusit export do DVD. Pro jednoduché XML s menu stačí tato struktura (používám upravené z kazeta1-dvdauthor.xml):

<?xml version="1.0"?> <dvdauthor dest="dvd"> <vmgm> <menus> <video /> <audio /> <subpicture lang="en" /> </menus> </vmgm> <titleset> <menus> <video /> <pgc entry="root"> <vob file="moje_menu.mpg" /> <button>jump title 1 chapter 1;</button> <button>jump title 1 chapter 2;</button> <button>jump title 1 chapter 3;</button> </pgc> </menus> <titles> <pgc pause="0"> <vob file="kazeta1.mpeg" chapters="0:00:00.00,0:10:10.000,0:20:20.000" pause="0" /> </pgc> </titles> </titleset> </dvdauthor>

Výsledné video pak převedu do DVD formátu pomocí dvdauthor -d DVD_export -x kazeta1-dvdauthor.xml a mohu vypálit např. v k3b. Výsledek si mohu bez nutnosti vypalování prohlédnout pomocí xine dvd://`pwd`/DVD_export/.